Bir çok ipek eşarp veya şal kullanan bayanın en çok sordukları sorular;İpek Eşarp Şal Nasıl Yıkanır

“İpek Eşarp ve Şal’ı nasıl kullanmalıyım?”
“İpek Eşarp nasıl temizlenir?”
“İpek Eşarp nasıl yıkanır?”
“İpek Şal nasıl uzun ömürlü olur?”

gibi ipek kumaşın bakımı ile ilgili sorulardır.

İpek eşarpları ya da şalları kullanırken özenle kullanmak gerekir. İpek çok yumuşak dokulu özen isteyen bir kumaş türüdür. İpek eşarpları kullanırken eşarp üzerine taktığınız her iğne eşarbın ömrünü kısaltır. Bunun için iğneleri eşarbın görünmeyecek yerlerinde kullanmanızı tavsiye ederiz. Hatta boğaz altında mıknatıslar kullanabilirsiniz. Eşarp ve Şallarınıza herhangi alkol bazlı sprey vb ürün sıkmayınız, parfümlerinizi eşarba değil teninize sıkınız.

Başka bir nokta da eşarp ve şal bakımıdır.

Eşarp ve Şal Bakımı

Eşarp ve şallarınızı temizlemek için en kolay ve güvenli yöntem kuru temizleme yöntemidir. Bu yöntemle ipekli eşarplarınız ve şallarınıza hiçbir zarar vermeden temizlemiş olursunuz. Ancak bu yöntem güvenli olsa da maddi açıdan size yük getirecektir. Bu yüzden evde temizlik yapmanız gerekebilir. Evde eşarp temizliği yapmak istiyorsanız, eşarp ve şalı yıkarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle çamaşır yıkarken kullandığınız detarjanları kullanmamanız gerekir, İpek Eşarp Şampuanı veya saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuanı kullanabilirsiniz. İpek Eşarp Şampuanı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İpek Eşarp Şampuanı

Karaca İpek Eşarp ve Şal Şampuanı

İpek Eşarp Yıkarken Suyun Özellikleri:

İpek eşarp ya da ipek şal yıkarken kullanılacak suyun klorlu ya da kireçli olmaması gerekir. Klor veya kireç ipeğe zarar verir. Eğer çeşme suyu kullanacaksanız suyu kaynatıp, ılımasını bekleyin. Böylece çeşme suyunu da kullanabilirsiniz.

İpek Eşarp Şal Temizliğiİpek Eşarp ve Şal Yıkarken Suyun Sıcaklığı:

İpekli malzemeleri yıkarken kullanılacak suyun sıcaklığı elinizi yakmayacak ısıda olmalıdır. Yani ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. İpek için en ideal yıkama sıcaklığı budur.

Deterjanlar:

İpek eşarplarınızı yıkarken asla deterjan ya da jel kullanmayınız. Sabun ya da yumuşatıcılar da ipeklilerinize zarar verecektir. Bunların yerine bebe şampuanları kullanabilirsiniz. Ya da ipek şal ya da eşarp şampuanı olarak satılan sadece ipekler için üretilen şampuanlardan kullanabilirsiniz.

Yıkama İşlemi:

İpek eşarplarınızı yıkarken ılık su ile çitilemeden buruşturmadan, sıkmadan sakin sakin yıkayınız. Yıkama sonrasında bol su ile durulayınız.

Sıkma:

İpek Şal Nasıl Uzun Ömürlü Kullanılırİpek şallarınızı ve eşarplarınızı yıkadıktan sonra sadece hafifçe sıkmalısınız. Fazlası ipeğinize zarar verecektir.

Makine ile yıkama:

İpek eşarplarınızı mutlaka elde yıkayın. İlla makinede yıkayacaksanız, programda ipekler için bir alan varsa onu seçin yoksa en hassas programı seçip hassas durulamayı seçin ardından sıkma işlemini iptal edin. Yıkama sıcaklığını da maksimum 30 derece yapmalısınız. Bunları yapmazsanız o eşarbı bir daha kullanmayabilirsiniz.

Kurutma:

Kurutmayı evin içinde yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü balkonda ya da açık havada kurutma yaparsanız şalınız uçabilir. Uçmaması için mandal kullanmanız gerekir. Mandal da eşarbınızı mahvedecektir. O yüzden evin içinde kurutmalık üste sererek kurutabilirsiniz.